Černá koupelna – jak na to, aby nepůsobila depresivně?

Černá koupelna – jak na to, aby nepůsobila depresivně?

Černá barva může působit temně, smutně až depresivně. Pokud s ní ale umíte zacházet, nemusíte se bát její převahy ani v koupelně – naopak bude působit luxusně a moderně. Stačí ji dobře rozvrhnout, přizpůsobit osvětlení a (ostatně jako se vším) nepřehánět to.

Osvětlení je důležité

Černá dlažba může vypadat skvěle, velmi ale záleží na světlech. Neměla by směřovat přímo na podlahu, jelikož ta by je z většiny pohltila. Vhodné jsou nastavitelné lampičky, LED zrcadla a rozptýlená bodová světla. Ta se hodí zejména k lesklé dlažbě, na které vykouzlí přímo světelnou show.

Černé nesmí být moc

Černou podlahu už nekombinujte s černými stěnami, jedna z těchto věcí by měla mít světlejší odstín, jinak by místnost působila stísněně. Klidně zvolte šedou nebo dřevěné obklady. Místnost pak bude vypadat opticky větší, prostor se odlehčí a provzdušní. Pokud přesto trváte na tom, že stěny i podlahu zahalíte do černé barvy, snažte se vytvořit kontrast alespoň pomocí vybavení a příslušenství. Stačí bílá umyvadla, vana, vodovodní baterie či skříňky.

Jak je to s úklidem?

Bohužel není pravdou, že černá koupelna se snáze čistí. Tmavé skvrny se samozřejmě schovají lépe, jenže ty bílé o to víc vyniknou. Stejně tak bude na černých površích lépe vidět vodní kámen. Záleží spíš na povrchové úpravě – matné povrchy se ušpiní rychleji a nečistoty jsou na nich lépe vidět. Naopak lesklé povrchy jsou na čištění jednodušší.

Ať už černou barvu zkombinujete jakkoliv, faktem zůstává, že prostor tak jako tak trochu zmenší. Proto se tato barevná variace příliš nehodí do malých koupelen, nemuselo by to působit příliš dobře. Naopak ve velkých a prostorných koupelnách se nemusíte bát experimentovat.

A pokud nemáte na černou koupelnu odvahu, vsaďte alespoň na černé doplňky a zařizovací předměty. Například u LED zrcadel Artalo si můžete zvolit barvu rámu – třeba právě leskle či matně černou.